Jak odrzucić spadek ?

publikacja: 2017-03-22, sekcja: spadki i dziedziczenie

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi z chwilą śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku, w wyniku którego dochodzi do jego nabycia. Powołanie do dziedziczenia może nastąpić na podstawie ustawy ( zazwyczaj w przypadku braku testamentu) albo na podstawie testamentu. Jeżeli zostajemy powołani do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy czy też testamentu, mamy kilka możliwości, możemy:

  1. przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi;
  2. przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi;
  3. spadek odrzucić.

 

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może zostać złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Terminu tego nie można przykrócić. W polskim prawie usankcjonowano, iż oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem lub przed notariuszem. Odrzucenie spadku może być dokonane ustnie albo z podpisaniem notarialnie poświadczonym. Przesyłając do sądu oświadczenie o odrzuceniu spadku albo wniosek o odebranie pisemnego oświadczenia o odrzuceniu spadku, należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Po pierwsze o skierowaniu go do właściwego sądu, w zależności od okoliczności sprawy będzie on składany do sądu spadku albo do sądu w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Po drugie o dołączeniu opłaty sądowej od wniosku ( na marginesie wskazuję, że odrzucenie spadku u notariusza również podlega opłacie). Po trzecie o zamieszczeniu, zgodnie z przepisami, wszelkich elementów obligatoryjnych takiego oświadczenia m.in. danych spadkodawcy, daty jego śmierci, ostatniego miejsce zamieszkania itd.

W przypadku gdy np. rodzice chcą dokonać w imieniu małoletnich dziecka odrzucenia spadku, przed złożeniem takie oświadczenia konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody sądu rodzinnego. W tym celu należy złożyć do sądu stosowny wniosek.

Odrzucenie spadku przez osoby które mieszkają za granicą, a nie mogą w tym celu przyjechać do Polski albo nie mogą się stawić w Sądzie w dniu którym został wyznaczony termin posiedzenia jest również możliwe, jednak powyższe wymaga odrębnej analizy i wyjaśnień.

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.