Jak zmienić imię i nazwisko w trybie administracyjnym?

publikacja: 2016-01-21, sekcja: prawo administracyjne

Na wstępie niniejszego artykułu należy wskazać, jaka osoba jest uprawniony do zmiany imienia lub nazwiska. Zmienić swoje dane mogą przede wszystkim obywatele polscy, a także cudzoziemcy niemający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkani,  oraz co do zasady cudzoziemcy, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy.

Co obejmuje zmiana?

Zmiana imienia obejmuje między innymi zastąpienie dotychczasowego imienia innym imieniem, zastąpienie dwóch imion jednym i odwrotnie, zmianę pisowni imienia, dodanie drugiego imienia. W zakresie zmiany nazwiska obejmuje ona po pierwsze zamianę nazwiska na inne, po drugie zmianę jego pisowni, a także zmianę nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.

Kiedy można zmienić imię lub nazwisko

Akt prawny regulujący powyższą kwestę wskazuje, że zmiany danych można dokonać tylko i wyłączeni z ważnych powodów. Kwestia możliwości zmiany nazwiska, jego formy winna być rozpoznawana w każdej sprawie indywidualnie. W ustawie jednak zawarty został otwarty przykładowy katalog przyczyn uzasadniających zmianę imienia lub nazwiska, zgodnie z którym możliwe jest jej dokonanie jeżeli zmiana dotyczy:

  • imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
  • na imię lub nazwisko używane;
  • na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
  • na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Warto podkreślać, że zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Jak możemy przeczytać w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie o sygn. akt: III SA/Kr 570/11 „Nie można wyłączyć spośród ważnych względów uzasadniających żądanie zmiany nazwiska w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. Nr 220, poz. 1414), takiego trwałego stanu psychicznego i subiektywnego negatywnego nastawienia do noszonego nazwiska, że w zobiektywizowanych i zracjonalizowanych kryteriach oceny, powoduje on skoncentrowanie aktywności życiowej człowieka na dążeniu do jego zmiany, której brak utrudnia spełnienie ról społecznych.”

Procedura

Zmiana imienia lub nazwiska następuje na wniosek osoby ubiegającej się o zmianę, natomiast zmiana imienia lub nazwiska małoletniego dziecka następuje na wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka. Wniosek taki należy złożyć do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego, a w niektórych przypadkach również do konsula. Wniosek taki powinien spełniać odpowiednie warunku formalne, które zostały wymienione w ustawie.

Warto pamiętać, że niekiedy właściwe uzasadnienie zmiany danych jakich chcemy dokonać może przysporzyć nam problemów, ponadto kłopoty pomogą pojawić się w przypadku wydania odmownej decyzji dotyczącej zmiany naszych danych, dlatego warto w tej kwestii poradzić się profesjonalnego prawnika np. adwokata.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.