Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

publikacja: 2015-11-13, sekcja: prawo karne

Zgodnie z regulacją zawartą w Kodeksie Karnym Wykonawczym istnieją wyjątkowe sytuacje w których Sąd może orzec o przewie w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Powyższe możliwe jest jeżeli  w danym czasie realizacja kary pozbawienia wolności jest niemożliwa albo niecelowa z uwagi na określone okoliczności.  Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności, może zostać orzeczona dopiero po rozpoczęciu odbywania tej kary. Nadto, udzielenie przerwy ma charakter celowy np. w celu poprawienia względów rodzinnych skazanego, które nie mogą zostać poprawnie w inny sposób.

Obligatoryjny obowiązek udzielenia przerwy

Sąd obligatoryjnie udziela przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli  wykonanie tej kary jest niemożliwe lub niecelowe z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby. Przerwa udzielana jest do czasu ustania przeszkody.

Jak możemy przeczytać w tezie orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 15 czerwca 2012 r. w sprawie II AKzw 581/12 „Nawet stwierdzenie istnienia u skazanego ciężkiej choroby nie przemawia za koniecznością udzielenia mu przerwy obligatoryjnej. Konieczne jest bowiem dodatkowe ustalenie w postaci niemożliwości wykonywania kary, przez co należy rozumieć zagrożenie życia skazanego lub spowodowanie dla jego zdrowia poważnego niebezpieczeństwa w wypadku pobytu w zakładzie karnym.”

Przerwy może udzielić sąd jeżeli np. został już wyznaczony  termin zabiegu operacyjnego, a nadto jest on możliwy do przeprowadzenia jedynie w szpitalu wolnościowym.

Fakultatywne udzielenie przerwy

Sąd penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste. Przerwa może zostać udzielona np. celem przygotowania małoletniego dziecka skazanego do rozłąki z ojcem, bowiem zalecona została w tym celu konsultacja psychiatryczna lub jeżeli rodzina skazanego doznała klęski żywiołowej, a jego pomoc jest niezbędna.

Kto może złożyć wniosek i gdzie?

Wniosek o udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności składa się do Sądu Penitencjarnego właściwego miejscowo, a więc do Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego. Wniosek taki ma prawo złożyć skazany, jego obrońca, a także dyrektor zakładu karnego, sądowy kurator zawodowy , komisja lekarska oraz prokurator.

Kiedy nie można udzielić przerwy

Nie można udzielić przerwy przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy.

Opłata

Wniosek o udzielenie przerwy w obywaniu kary polega opłacie która wynosi 60 zł.

Warunkowe zwolnienie

Jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary - sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary na następujących zasadach:

  • gdy jego postawa,
  • właściwości i warunki osobiste,
  • okoliczności popełnienia przestępstwa
  • oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary

uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Należy zaznaczyć, że zwolnienie może nastąpić w każdym czasie, co oznacza że nie ma tutaj obowiązku odbycia przez skazanego co najmniej połowy kary pozbawienia wolności.

Powyższych zasad dotyczących warunkowego zwolnienia nie można zastosować jeżeli kara lub suma kar pozbawienia wolności przekracza 3 lata.

 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.