Przewożenie dziecka w foteliku - wymagania

publikacja: 2015-06-28, sekcja: inne obszary prawa

W życie weszły nowe przepisy zmieniające zasady przewożenia dzieci w fotelikach.  Zmiany te prowadziła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.

Przepisy obowiązujące przed wprowadzeniem nowelizacji w życie uzależniały obowiązek posiadania fotelika od wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Dotychczas w foteliku musiały być przewożone dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Wprowadzone zmiany wyeliminowały powyższe kryterium i zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Istotne więc stało się w znacznej mierze kryterium wzrostu dziecka, a nie jego wiek. Nowelizacja wprowadziła jednak wyjątek od powyższej zasady przyjmując, że dzieci o wzroście od 135 cm do 150 cm mogą być przewożone na tylnym siedzeniu pojazdu przytrzymywane za pomocą tylko pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci. Chodzi tutaj bowiem o przewożenie dzieci, które mieszczą się w powyższym przedziale wzrostu, jednak ich waga jest wyższa niż 36 kg, czyli przekracza maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymujących dziecko.

Ustawa wprowadza również kolejny wyjątek dotyczący przewożenia dzieci samochodem osobowym lub małym samochodem ciężarowym. Zezwala ona na przewożenie w pojeździe, na tylnym siedzeniu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Należy wskazać, że foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji inne obszary prawa oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.