Kto może skorzystać z dozoru elektronicznego?

publikacja: 2013-02-13, sekcja: prawo karne

Dozór elektroniczny to nowoczesny, nieizolacyjny system odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Dzięki nowelizacji ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, jest on możliwy w całym kraju od początku 2012 r. Do kontroli wykonania tej kary i rejestracji całego przebiegu jej odbywania służy nadajnik, który instaluje się na nodze lub przegubie dłoni, a urządzenie monitorujące umieszcza się w miejscu, które sąd wyznacza do odbywania kary. Urządzenia te kontrolują w szczególności czy skazany przebywa w miejscu odbywania kary, w godzinach wyznaczonych przez sąd. W przypadku nieobecności, spóźnienia czy innego naruszenia wyznaczonego przez sąd harmonogramu dnia, urządzenie monitorujące natychmiast wysyła informację do pracowników Centrali Monitorowania, która dokładnie rejestruje cały przebieg kary. Zapisuje wszystkie zdarzenia, a szczególnie naruszenia warunków odbywania kary ustalonych przez sąd penitencjarny.

Zgodnie z przepisami ustawy sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostało spełnione łącznie pięć warunków. Po pierwsze wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego, czyli kiedy sprawca uprzednio skazany, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia. Po drugie zastosowanie dozoru elektronicznego jest wystarczające dla osiągnięcia celów kary. Po trzecie skazany posiada określone miejsce stałego pobytu, gdzie może odbywać karę. Po czwarte osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły pisemną zgodę, obejmującą również umożliwienie upoważnionemu podmiotowi dozorującemu przeprowadzenie czynności kontrolnych związanych z odbywaniem kary. Po piąte odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe.

Ustawa wskazuje również, że o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego mogą się również ubiegać osoby, które już wcześniej zostały skazane wyrokiem sądu na odbywanie kary w zakładzie karnym. W sytuacji gdy skazany nie rozpoczął jeszcze wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli "względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym". Natomiast w przypadku gdy skazany rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, istnieje możliwość wprowadzenia dozoru elektronicznego w stosunku do pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawia jego dotychczasowa postawa.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.