Rodzaje terminów w postępowaniu administracyjnym

publikacja: 2012-10-24, sekcja: prawo administracyjne

Kodeks postępowania administracyjnego z uwagi na kryterium skutków uchybienia danego terminu wyróżnia następujące rodzaje terminów:
1) terminy zwykłe
2) terminy zawite
3) terminy prekluzyjne.

Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej albo złożono w polskim urzędzie konsularnym. Niezachowanie terminu wiąże się z różnymi konsekwencjami w zależności od rodzaju terminu, który nie został zachowany.

Terminy zwykłe - ich przekroczenie nie powoduje negatywnych konsekwencji ani dla czynności procesowej, ani dla podmiotu który dopuścił się tego uchybienia. Terminu ustawowe nigdy nie są terminami zwykłymi.

Terminy zawite - ich naruszenie powoduje, iż czynność jest nieważna, nie wywołuje żadnych skutków prawnych. W jest to nieważność wzruszalna, albowiem w przypadkach wskazanych w ustawie termin zawity może zostać przywrócony.

Terminy prekluzyjne - ich niezachowanie powoduje, że czynność jest nieważna, ustawa nie przewiduje możliwość przywrócenia terminu prekluzyjnego w żadnym przypadku.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.