Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny

publikacja: 2020-03-20, sekcja: prawo karne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej. Chorobą powodującą powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego  jest m.in. choroba wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Okres obowiązkowej kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w zakresie choroby wywołanej koronawirusem wynosi 14 dni licząc od dnia ostatniego dnia styczności. W przypadku osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej, kwarantanna wynosi 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Warto dodać, że obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny, mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania kwarantanny ?

Zgodnie z przepisem zawartym w kodeksie wykroczeń kto, wiedząc o tym, że:

1)         jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,

2)         styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,

3)         jest nosicielem zarazków choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzanym o nosicielstwo,

nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do wyżej określonych nakazów, zakazów, wskazań lub zarządzeń leczniczych.

W takim przypadku, zgodnie z brzmieniem obowiązujących przepisów można wymierzyć grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych

 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.