Dozór elektroniczny jako forma kary pozbawienia wolności - zmiany 2016

publikacja: 2016-04-12, sekcja: prawo karne

Z dniem 15 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 11 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks karny wykonawczy. Zasadniczym celem nowelizacji jest przywrócenie stosowania dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie tylko i wyłącznie wykonywania kary ograniczenia wolności.

Przed niniejsza nowelizacją dozór elektroniczny stanowił jedną z form kary ograniczenia wolności ( zgodnie ze stanem prawnym od 1 lipca 2015 r.). Niniejsza zmiana w zasadzie polega na powrocie do stosowania poprzedniej formy dozoru elektronicznego. Zgodnie z nowymi regulacjami:

  • karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny,
  • natomiast środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór zbliżeniowy lub mobilny.

Wprowadzone zmiany określają również, który z sądów jest właściwy do orzekania w sprawie udzielenia zezwolenia na obycie kary w tej formie, wykonania postanowienia o udzieleniu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego i jego uchylenia, a także wykonywania dozoru zbliżeniowego i mobilnego.

Nie ulegają zmianie - w stosunku do stanu prawnego sprzed dnia 1 lipca 2015 r. - przesłanki udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Zgodnie z przepisami Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki odnoszące się do multirecydywy,

2) jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary,

3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,

4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę

 5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

Warto jednak dodać, że sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego pomimo braku zgody osoby pełnoletniej zamieszkującej wspólnie ze skazanym, jeżeli wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego w sposób oczywisty nie wiąże się z nadmiernymi trudnościami dla osoby, która tej zgody nie wyraziła, i narusza jej prywatność jedynie w nieznacznym stopniu.

W związku z powyższymi zmianami, znowelizowano art. 37a KK. Zgodnie z tym przepisem jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności w postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne lub potrącenie wynagrodzenia za pracę. Zmiana tego artykułu polega na usunięciu możliwości orzeczenia zamiast kary pozbawienia wolności karę ograniczenia wolności w formie systemu dozoru elektronicznego, którą można było orzec przed nowelizacją tego przepisu w przypadku spełnienia odpowiednich przesłanek.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.