Rozłożenie grzywny na raty

publikacja: 2015-10-31, sekcja: prawo karne

W kodeksie karnym wykonawczym uregulowana została możliwość rozłożenia na raty orzeczonej kary grzywny. Zgodnie z zawartą regulacją, jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie. W wypadkach, które  zasługują na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.

Sąd rozkładając grzywnę na raty lub odmawiając jej rozłożenia wydaje postanowienie, na które przysługuje zażalenie.

Jak możemy przeczytać w orzeczeniu z dnia 20 sierpnia 2003 r. wydanym przez Sąd Apelacyjny w Katowicach w sprawie o sygn. akt II AKz 608/03 „Rozłożenie grzywny na raty jest formą zmierzającą do jej efektywnego wykonania, tak by jej natychmiastowe wykonanie, ze względów humanitarnych, o których mowa w art. 49 § 1 KKW, nie naruszało podstaw egzystencji skazanego lub jego najbliższej rodziny, co oznacza, że musi istnieć gwarancja, iż z zachowaniem wyznaczonego terminu skazany nie uchybi płatności kolejnych rat.”

Sąd badając wniosek skazanego bierze pod uwagę jego stan majątkowy, dane dotyczące faktycznych zarobków w tym dochodów dodatkowych, sytuację rodzinną, jego stan zdrowia w powiązaniu z możliwościami dodatkowego zatrudnienia, jak również jego zawód i wykształcenie oraz możliwość pracy zgodnej z tym wykształceniem.  

Kto i kiedy może złożyć wniosek ?

Wniosek o rozłożenie grzywny na raty ma prawo złożyć skazany albo jego obrońca lub pełnomocnik, jak również prokurator. Można go założyć w każdym czasie zarówno po skierowaniu sprawy do egzekucji, ja również gdy osoba skazana rozpoczęła  odbywanie zastępczej kary pozbawienia wolności.

Kiedy sąd odwoła rozłożenie grzywny na raty?

Sąd obligatoryjnie odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia.

Nadto, sąd ma prawo odwołać rozłożenie grzywny na raty  również wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych. Na postanowienie w przedmiocie odwołania rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.

Jak wskazuje Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 25 stycznia 2012 r. , sygn. akt II AKzw 32/12 „O prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązku uiszczania grzywny w częściach można mówić jedynie wówczas, gdy skazany płaci je w terminie i w wysokości ustalonych w postanowieniu o rozłożeniu grzywny na raty. Każde odstępstwo od treści orzeczenia w tym przedmiocie dokonane samodzielnie przez skazanego jest równoznaczne z uchybieniem terminowi płatności raty, o którym mowa w art. 50 § 2 KKW.”

Warto również wspomnieć, że jeżeli skazany, z przyczyn od niego niezależnych, nie uiścił grzywny, a wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub niecelowe, sąd może, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, grzywnę umorzyć w części, zaś wyjątkowo – również w całości.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.