Środki zabezpieczające - nowelizacja Kodeksu Karnego 2015 r.

publikacja: 2015-09-23, sekcja: prawo karne

Środki zabezpieczające określone w Kodeksie Karnym, mają na celu zapobiegnięcie ponownemu popełnienia przestępstwa przez sprawcę czynu. Sąd może je orzec tylko wtedy gdy inne środki prawne określone w przepisach ustawy nie są wystarczające dla zrealizowania tego celu. W znowelizowanych przepisach Kodeksu Karnego wprowadzono cztery podstawowe grupy środków zabezpieczających, należą do nich:

  1. elektroniczna kontrola miejsca pobytu;
  2. terapia;
  3. terapia uzależnień;
  4. pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

Ponadto, w stosunku do sprawcy, który dopuścił się czynu zabronionego w stanie niepoczytalności (tzn. w czasie popełnienia czynu sprawca z powodu choroby nie mógł rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem), możliwe jest orzeczenie tytułem środka zabezpieczającego zakazów i nakazów, polegających między innymi na: zakazie prowadzenia pojazdów, zakazie wstępu na imprezę masową, zakazie zbliżania się do określonych osób, zakazie zajmowania określonego stanowiska itp.

Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że środek zabezpieczający w postaci pobyty w zakładzie psychiatrycznym, można orzec jedynie, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego o znacznej społecznej szkodliwości.

Wybór odpowiednich środków

Środek zabezpieczający i sposób jego wykonywania powinien być odpowiedni do stopnia społecznej szkodliwości czynu zabronionego, który sprawca może popełnić, oraz prawdopodobieństwa jego popełnienia, a także uwzględniać potrzeby i postępy w terapii lub terapii uzależnień.

Sąd może zmienić orzeczony wobec sprawcy środek zabezpieczający lub sposób jego wykonywania, jeżeli poprzednio orzeczony środek stał się nieodpowiedni lub jego wykonywanie nie jest możliwe

W stosunku do jakiej kategorii osób można orzec środek zabezpieczający?

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie, środki zabezpieczające można orzec wobec osób:

  1. niepoczytalnych oraz poczytalnych w stopniu ograniczonym;
  2. skazanych za poważne przestępstwa, tj. osób skazanych m.in. za zabójstwo, gwałt, obcowanie płciowe z małoletnim, a czyny te popełniono w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych;
  3. skazanych za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu, środka odurzającego lub innego podobnie działającego środka;
  4. skazanych za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej i obyczajowości lub rodzinie i opiece, przy czym przestępstwa te winny być popełnione w związku z zaburzeniem osobowości o takim charakterze lub nasileniu, że zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia.

Jak długo może trwać stosowanie środka zabezpieczającego?

Czasu trwania kontroli miejsca pobytu, terapii, czy umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym nie określa się z góry. 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.