Kara mieszana - nowelizacja Kodeksu Karnego 2015 r.

publikacja: 2015-09-21, sekcja: prawo karne

Nowelizacja Kodeksu Karnego, która zasadniczo weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r. wprowadziła nową instytucję tzw. karę mieszaną. Kara mieszana jest połączeniem kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności.  Orzeczenie tej kary będzie dopuszczalne w stosunku do sprawców najcięższych występków, zagrożonych karą pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Warunki zastosowania kary mieszanej

Pierwszym warunkiem zastosowania przez sąd kary mieszanej jest popełnienie przez sprawcę występku. Nadto, przestępstwo musi być zagrożone karą pozbawienia wolności. Oznacza to, że wobec przestępstw, które będą zagrożone tylko karą grzywny lub ograniczenia wolności – nie będzie możliwe zastosowanie tej instytucji.

Ustawodawca wyróżnił jeszcze jeden element, który wpływa na ukształtowanie przez sąd kary mieszanej, tj. wysokość ustawowego zagrożenia:

  1. W przypadku gdy górna granica ustawowego zagrożenia za dane przestępstwo będzie wynosiła mniej niż 10 lat – sąd będzie mógł wymierzyć karę pozbawienia wolności trwającą od 1 miesiąca do maksymalnie 3 miesięcy i karę ograniczenia wolności której czas wynosić może od 1 miesiąca do 2 lat;
  2. W sytuacji gdy górna granica ustawowego zagrożenia za dany czyn wynosić będzie 10 lat lub więcej – sąd będzie mógł wymierzyć karę pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 6 miesięcy i karę ograniczenia wolności od 1 miesiąca do 2 lat.

Powstaje więc pytanie jaki wyrok może zapaść za popełnienie przestępstwa spełniającego powyższe warunku ? W przypadku spełnienia przesłanek zawarty w Kodeksie Karnym, sąd może wydać wyrok w którym orzeknie o wymierzeniu tzw. kary mieszanej np. wymierzy 2 miesiące kary pozbawienia wolności i 1 roku kary ograniczenia wolności  w postaci obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej cele społeczne. Rzeczywista dolegliwość dla sprawcy trwać więc będzie łącznie 1 rok i dwa miesiące. Należy zauważyć, iż w rzeczywistości sąd wymierzy dwie kary – karę pozbawienia wolności  i karę ograniczenia wolności – jednakże, kary te wykonywane będą jedna po drugiej, zachowana zostanie ciągłość dolegliwości dla sprawcy czynu.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z regulacją zawartą w ustawie, w pierwszej kolejności wykonywana będzie kara pozbawienia wolności, a następnie kara ograniczenia wolności.

Dodatkowo warto podkreślić, że wprowadzenie nowej instytucji jaką jest kara mieszana, ma stanowić odpowiednik kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.