Nękanie telefonami i smsami - co można zrobić ?

publikacja: 2015-04-10, sekcja: prawo karne

Z ustawy Kodeks Karny wynika, że uporczywe nękanie lub podszywanie się pod inną osobę jest karalne. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności. Prawo, chroni więc wolność psychiczną człowieka, jak również stwarza możliwość ochrony wolności do korzystania z prywatności i życia rodzinnego każdego z nas.

Zgodnie z art. 190a § 1 KK Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nękanie należy rozumieć jako świadome oraz zamierzone działanie sprawcy, które powtarza się wielokrotnie, a którego celem jest udręczenie, dokuczenie lub niepokojenie osoby pokrzywdzonej albo członka jej rodziny. Nękanie musi być uporczywe, czyli długotrwałe, nie jest więc uporczywym nękaniem czynność jednorazowa, krótkotrwała.

Istotnym i nierozerwalnym elementem tego przestępstwa jest skutek w postaci wzbudzenia u poszkodowanego poczucia zagrożenia. Poczucie zagrożenia musi być uzasadnione, czyli poparte przekonaniem, że w danej sytuacji każdy przeciętny człowiek, w określonych okolicznościach również odczuwałby zagrożenie.

Uporczywe nękanie w orzecznictwie

Zgodnie z orzecznictwem sądu, by zachowanie mogło być uznane za stalking, nękanie przez sprawcę musi być uporczywe, a zatem polegać na nieustannym oraz istotnym naruszaniu prywatności innej osoby oraz na wzbudzeniu w pokrzywdzonym uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia. Ustawodawca nie wymaga przy tym, aby zachowanie stalkera niosło ze sobą element agresji. Nadto prawnie nieistotne jest czy czyn sprawcy powodowany jest żywionym do pokrzywdzonego uczuciem miłości, nienawiści, chęcią dokuczenia mu, złośliwością czy chęcią zemsty (SN z dnia 12.12.2013 III KK 417/13).

O uporczywym zachowaniu się sprawcy świadczyć będzie z jednej strony jego szczególne nastawienie psychiczne, wyrażające się w nieustępliwości nękania, tj. trwaniu w swego rodzaju uporze, mimo próśb i upomnień pochodzących od pokrzywdzonego lub innych osób o zaprzestanie przedmiotowych zachowań, z drugiej natomiast strony - dłuższy upływ czasu, przez który sprawca je podejmuje. Skutkiem zachowania się sprawcy musi być wytworzenie u pokrzywdzonego uzasadnionego poczucia zagrożenia lub poczucia istotnego naruszenia jego prywatności (SA we Wrocławiu z dnia 19.02.2014 II AKa 18/14).

Podszywanie się pod inną osobę

Zgodnie z Kodeksem Karnym karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega również ten kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Należy zauważyć, że jest to przestępstwo bezskutkowe. Oznacza to, że zostaje dokonane z chwilą podszywania się pod kogoś, czyli nawet w przypadku gdy sprawca nie wyrządził jeszcze szkody. To przestępstwo najczęściej dokonywane jest poprzez rozsyłanie przez Internet ofert matrymonialnych, anonsów erotycznych– bez wiedzy i zgody ofiary.

Kwalifikowana forma stalkingu

Warto wskazać, że jeżeli w wyniku uporczywego nękania lub podszywania się pod daną osobę, pokrzywdzony targnie się na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Stalkigiem będzie dla przykładu:

  • Prześladowanie ofiary
  • Składanie niechcianych przez daną osobę propozycji, deklaracji
  • Nachodzenie poszkodowanego
  • Wysyłanie znacznej ilości smsów, ciągłe telefonowanie do kogoś
  • Publikowanie niechcianych anonsów

Co należy zrobić?

Uporczywe nękanie, a także podszywanie się pod inną osobę, wykorzystując jej dane osobowe w celu wyrządzenia szkody jest przestępstwem publicznoskargowy i jego ściganie następuje w wyniku złożenia takiego wniosku przez osobę pokrzywdzoną. Natomiast, jeżeli w wyniku tego przestępstwa pokrzywdzony targnie się na swoje życie jego ściąganie następuje z urzędu. 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.