Imię zagraniczne dla dziecka - od marca istnieje taka możliwość

publikacja: 2015-03-05, sekcja: prawo administracyjne

Nowa ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego wprowadza istotną zmianę w zakresie nadawania imion dziecku. Przepisy dotyczące nadawania imion obcych weszły w życie z dniem 1 marca 2015 r.

Podobnie jak w poprzednio obowiązującej ustawie, dziecku będzie można nadać maksymalnie dwa imiona.

Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

Nowa możliwość wprowadzona przez ustawę

Nadawanie obcych imion określa art. 50 ustawy Prawa o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z niniejsza ustawą  niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Oznacza to, iż nawet osoby mające polskie obywatelstwo, będą mogły nadać imię pochodzenia obcego. Dodatkowo, można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

Kiedy kierownik odmawia nadania wybranego imienia?

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są:

  • w formie zdrobniałej
  • mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity
  • nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia,

- i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Jakie imiona można nadać dziecku , a jakich unikać.

Przede wszystkim nie powinniśmy wybierać imion, które pochodzą od nazw geograficznych, np. Dakota lub Chicago. Nie będziemy mogli z pewnością nadać imienia takiego jak Szatan czy Izunia.

Będzie natomiast możliwość nazwania dziecka imionami takimi jak Brian, Joshua czy Jennifer.

Możliwość zmiany imienia

Rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.

Zmiana imienia może polegać na zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem, zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodaniu drugiego imienia, zmianie pisowni imienia lub imion lub zmianie kolejności imion dziecka.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.