Kary za prowadzenie samochodu, motocykla pod wpływem alkoholu

publikacja: 2015-01-18, sekcja: prawo karne

Każdy w społeczeństwie zostaje sobie sprawę z tego, iż po wypiciu alkoholu nie powinien prowadzić samochodu, głównie z uwagi na grożące niebezpieczeństwo, a więc możliwość spowodowania wypadku, a także z uwagi na grożące sankcje, tj. kary. W zależności od tego ile znajduje się, w chwili wykonywania badania np. przez policję,  alkoholu w naszym organizmie - grozi nam za to odpowiednia kara, a więc sankcja za prowadzenie pojazdu w takim stanie.

W związku z powyższy należy rozróżnić dwa pojęcia: stan nietrzeźwości oraz stan po użyciu alkoholu. Rozróżnienie tych pojęć potrzebne jest do wskazania odpowiednio grożącej nam kary za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Stan nietrzeźwości został zdefiniowany w Kodeksie Karnym i zachodzi wtedy gdy:

1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

GROŻĄCA SANKACJA ZA PRZESTĘPSTWO

Osoba, która prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku, gdy ktoś raz już został prawomocnie skazany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości  grożąca kara jest już znacznie wyższa i osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.  Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10.  W przypadku, gdy kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd orzeka na zawsze zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, chyba że zaistnieją szczególne uzasadnione okoliczności.

Odmienną sytuacja jest przypadek gdy osoba kierująca samochodem znajduje się w stanie po użyci alkoholu, w takim przypadku grożące sankcje są znacznie łagodniejsze. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu nie jest już przestępstwa, a osoba taka nie odpowiada na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Karnym. Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i w takim przypadku osoba kierująca, będąca w takim stanie, odpowiada na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Wykroczeń.

GROŻĄCA KARA ZA WYKROCZENIE

Zgodnie z regulacją zawartym w Kodeksie Wykroczeń osoba która, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W przypadku popełnienia tego wykroczenia sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.  Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

 

Dodatkowo warto w tym miejscu powołać orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2014 r., sygn. akt II KK 296/14, w którym wskazano, że w sytuacji gdy wobec osoby oskarżonej poprzednio orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, ale nastąpiło to w wyroku skazującym za wykroczenie, to nie ma możliwości przypisania mu popełnienia czynu z art. 178a § 4 KK ( tj. czynu ponownego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości przez osobę skazaną za przestępstwo z tego tytułu),  bo wymagane jest skazanie za przestępstwo.  

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.