Jak napisać testament ?

publikacja: 2015-06-14, sekcja: spadki i dziedziczenie

Wstępnie należy wskazać, że pod pojęciem testamentu należy rozumieć dokument, w którym osoba fizyczna dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jest to inaczej mówiąc wola testatora, dotycząca losów jego życiowego dorobku. Spadkodawca  może sporządzić  testament samodzielnie, czyli napisać testament tzw. własnoręczny (holograficzny).

Pisząc testament samodzielnie musimy jednak pamiętać o pewnych istotnych elementach, które muszą być w nim zawarte aby został on uznany za ważny. Kodeks cywilny wprowadza następujące obowiązkowe elementy testamentu:

  • spadkodawca musi sporządzić testament własnoręcznie

Trzeba napisać testament w całości własnoręcznie. Ustawodawca wprowadził taki wymóg aby nie było wątpliwości, iż spadkodawca sporządził go w sposób swobodny – czyli, że nikt go do tego zmuszał. Pismo własnoręczne pozwala nadto potwierdzić autentyczność testamentu. Sporządzając testament własnoręczny nie można posługiwać się maszyną do pisania lub wydrukować go. Należy pamiętać, iż testament można napisać np. nogą. Dodatkowo, warto wskazać iż spadkodawca musi wiedzieć co pisze, a więc osoba która nie umie czytać ani pisać, nie może sporządzić takiego testamentu, ponieważ zostanie uznany za nieważny.

Kolejnym elementem jaki obowiązkowo musi zostać umieszonym jest

  • data

Służy ona ustaleniu czy testator w chwili sporządzania testamentu miał zdolność testowania oraz ustaleniu kolejności sporządzonych testamentów. Istnieje jednak możliwość aby testament nie zawierający daty został uznany za ważny. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Ostatnią nierozerwalną częścią testamentu własnoręcznego jest:

  • podpis

Ułatwia on stwierdzenie, iż testament został skończony oraz, że testament pochodzi od określonej osoby. Podpis powinien być zawarty pod pismem zawierającym rozporządzenie spadkodawcy, w formie przynajmniej nazwiska, dopuszczalne jest użycie pseudonimu, inicjałów albo jak wskazuje SN podpisu np. „TWÓJ WUJEK.

Uchwały Sądu Najwyższego w sprawie ważności testamentu własnoręcznego.

„Podpis spadkodawcy w testamencie własnoręcznym (art. 949 § 1 KC) powinien być pod rygorem nieważności złożony pod pismem zawierającym rozporządzenie na wypadek śmierci. W razie zamieszczenia podpisu w innym miejscu testament jest ważny tylko wówczas gdy związek podpisu z treścią rozporządzenia jest oczywisty.” (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 czerwca 1992 r. III CZP 41/92)

„Ważny jest testament własnoręczny (art. 949 KC) zawarty w liście spadkodawcy skierowanym do spadkobiercy, podpisany w sposób określający jedynie stosunek rodzinny spadkodawcy do spadkobiercy, jeżeli okoliczności nie nasuwają wątpliwości co do powagi i zamiaru takiego rozporządzenia.”  (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna - zasada prawna z dnia 28 kwietnia 1973 r. III CZP 78/72)

 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.